top of page
IMG_20230314_132422060 (1)-001.jpg

Тематска настава

За ученике трећег разреда учитељице, библиотекарка и вероучитељ су организовали у фебруару 2023. часове тематске наставе „Себични џин“. Активностима је обележен и Светски дан читања бајки, 26. фебруар. Одржана су три часа српског језика. Након читања бајке ученици су са библиотекарком анализирали и тумачили бајку „Себични џин“: одређивали су тему, тематске целине, поруке бајке и особине ликова. Уочавали су елементе бајке у односу на особине ауторске бајке: фантастични догађаји и ликови (џин, природне појаве са људским особинама), време и место, промене које доживљава џин. Истакнута је супротност између добра и зла, деце и џина, и паралела између џинове баште и џинове душе и између изгледа баште и дечјих осећања. Појашњен је појам себичности и ђаци су увидели последице џиновог понашања, како долази до промена понашања и како настаје преображај. Посебно је су разматрали питање: Да ли бајка има срећан или тужан крај?
Ученици су препознавали хришћанске мотиве у бајци: опис џиновог предивног врта је слика рајског врта, дечак је заправо визија Исуса Христа. Одсуство љу
бави за друге једнака је негацији живота (башта без деце, окована снегом и ледом), а победа над себичношћу значи повратак и победу пуног живота (расцветана башта, деца у њој, рушење зида).
На трећем часу су ученици утврђивали знање о одликама бајке и врстама казивања и осмишљавали своје бајке. За домаћи задатак ученици су писали приказе бајке „Себични џин“ и своје ауторске бајке. 

На часовима ликовне културе илустровали су бајку „Себични џин“ и бајке које су сами писали. На заједничком часу веронауке и грађанског васпитања вероучитељ је са ученицима разговарао о хришћанским мотивима у бајци – џиновом врту као рајском врту, покајању и праштању и важности љубави за срећан живот.. 

Уз помоћ учитељица ђаци су осмислили бајку на тему себичног џина данас, илустровали је, драматизовали је, поделили улоге и извели као кратки драмски комад „Себични музичар“.. 

Себични џин данас - Себични музичар

IMG_20230421_115751414.jpg

Прикази бајке 

Себични Џин

Тема бајке је промена џина од себичног и љутог до несебичног и доброг, какав је на крају постао захваљујући деци.

У овој бајци се говори о томе како је страшан и себичан џин, након седам година боравка код свог пријатеља људождера, одлучио да се врати у свој замак, па видевши децу како се весело играју у његовом прелепом врту, одмах их је избацио и строго забранио да се ту играју. Али, природа убрзо кажњава безосећајног и грубог џина тако што у његов врт више не долазе пролеће и лето, већ само зима, град и снег.  Међутим, једног дана деца су се ушуњала кроз рупу у зиду и попела на дрвеће, а од радости због повратка деце, природа се нагло буди и све поново цвета, зелени се и весели. Такав призор изазива преображај код џина и он постаје разнежен, брижан и схвата да је погрешио у свом понашању према деци, те уз огромно кајање помаже маленом дечаку да се попне на дрво на које није могао сам.

Тог тренутка дечак га загрли и пољуби, а остала деца тада престадоше да се плаше џина и приђоше џину да се заједно играју. Џин руши зид око врта и свакога дана и деца и џин уживају у прелепом врту где су деца, по речима џина, најлепше цвеће у врту. На крају бајке, после много година, џин поново среће оног малог дечака који га је први пољубио и који је заправо био Исус Христос, који га овог пута одводи у свој врт који се зове Рај.

У причи ми се посебно допало што је џин заволео децу и што се захваљујући њима променио и постао добар, осећајан, брижан и срећан.

Свима бих препоручила да прочитају ову бајку која нас учи да свако може да се промени и постане бољи него што јесте, само ако жели и у томе се потруди. 

Лена Стојановић III5

 

Себични Џин

У овој причи Себични Џин не дозвољава деци да се играју у његов прелепом врту. Једног дана Џин је усвом врту затекао децу како се играју. Кад су га деца видела, одмах су се разбежала, сем једног малог дечака, коме су очи биле сузне и није могао да види Џина. Мали дечак је покушавао да се попне на дрво. Џину је било жао дечака, па га је подигао на дрво. Мали дечак је био срећан и загрлио и пољубио је Џина. И од тада су се сва деца слободно играла у Џиновом врту.

Године су пролазиле и Џин је био све старији. Једног дана је поново видео малог дечака испод дрвета. Легао је поред њега и заспао заувек. Од тада су из раја заједно посматрали Џинов пралепи врт.

Највише ми се свидело кад је Џин посматрао децу у врту.

Свој деци бих препоручио да прочитају ову причу јер ће схватити колико је лоше бити себичан. Ова бајка је у исто време и тужна и срећна.

Вукан Стевановић III5

Себични Џин

Тема бајке је како себични и љути џин увиђа своје лоше понашање и мења се захваљујући деци. У овој бајци се говори о једном безосећајном џину који је био толико себичан да је, по повратку са пута, спазивши децу у свом врту, одмах забранио деци да се играју у његовој прелепој башти. Међутим, природа сурово кажњава грубост и себичност џина тако што ни пролећа, ни лета, ни птица, ни цвећа више нема у његовој башти, већ само пустош, снег, лед и мраз. Али, деца су се једног дана ушуњала у његов врт и од тог тренутка у башти је поново завладала пролећна идила, све се зеленило, шаренило, цвркутало и радовало. Био је то чаробан призор који је изазвао промену код џина који одједном схвата колико је био себичан и одлучује да се потпуно промени и допусти деци да се играју и уживају у његовом врту. Џинов гест којим је подигао сићушног дечака на дрво, а који једини од све деце није могао да се сам попне на дрво, мени се посебно допао јер га је тада у знак захвалности дечак загрлио и пољубио. Остала деца су увидела да џин више није зао, већ да је постао брижан и добар. И од тада пролеће опет влада у његовом врту, а деца постају најлепше цвеће у његовој башти. На крају бајке, после много година, остарио и онемоћао џин поново среће оног истог маленог дечака коме је некад помогао да се попне на дрво, који га овог пута због џинове доброте одводи у свој врт који се зове Рај.

Препоручио бих свима да прочитају ову бајку зато што нас она учи да не треба да будемо себични, већ да треба да делимо и будемо брижни, осећајни и несебични јер ће само тако и наша срећа бити већа. 

Михаило Стојановић III5

 

Себични Џин

Тема бајке је да је Себични Џин схватио последице свог себичног понашања и захваљујући деци се променио. После школе деца се играју у Џиновом прекрасном врту. Џин се враћа након посете пријатељу људождеру и забрањује деци да се играју у врту. Природа кажњава џина тако што у његов врт не долазе пролеће и лето. Џин је сада био свестан да је био себичан. Чим је допустио да се деца играју у врту, пролеће се вратило. Кад је Џин подигао дечака на дрво, он га је пољубио и загрлио и од тада дечак је био миљеник џина. Џин је након неколико година видео дечака са много рана и он му је рекао да је време да џин пође с њим у врт који се зове рај.

Ова бајка ми се свиђа зато што је писац баш лепо описивао врт. Препоручио бих ову књигу да сви прочитају и схвате да је боље делити него бити себичан. 

Стефан Срећковић III5

Себични Џин

 Бајка „Себични Џин“ Оскара Вајлда веома ми се допала. Читајући је могао сам да научим пуно корисних ствари. Главни јунак је Себични Џин. Он је на почетку бајке себичан, груб и строг. У даљем току бајке се мења и на крају постаје добар, племенит и дружељубив.

Запамтићу ову бајку само по добром. Она учи децу и људе да не буду себични. Препоручио бих свима да је веома пажљиво прочитају јер показује да људи могу да се промене на боље. 

Миле Сагић III4

Себични Џин

Док сам читао бајку „Себични Џин“, мислио сам да се Џин никада неће променити, али десило се обрнуто. Променио се у добродушно, дружељубиво биће јер су га деца разнежила.

Ова бајка је на мене оставила снажан утисак зато што је веома специфична. Ово је прва бајка за коју сам чуо, а да се помиње вера у Бога. Иако је Џин на почетку био себичан и зао према деци, променио се, поступио добро, спасао душу и отишао у Рај.

Препоручио бих ову бајку свима који су себични, мисле само на себе и не умеју да деле са другима. Сматрам да би и они могли да се промене као и Џин. 

Коста Миланковић III4

 

Себични Џин

У овој бајци писац Оскар Вајлд нам је приказао добре и лоше особине људског бића коме је дао маштовито име Себични Џин. Џин је био висок, ружан и веома себичан. Само је мислио на себе и није волео децу. Мени се није допала његова себичност. Своје лоше особине је променио када пролеће није хтело да дође зато што није пуштао децу у свој врт. Тада је постао потпуно другачија особа, спремна да некоме помогне.

 

Сматрам да ову бајку обавезно треба прочитати зато што нас учи како свака негативна особа уз мало жеље и труда може постати позитивна. Препоручио бих је свим својим другарима.

Милутин Пушица III4

Себични Џин 

Бајка говори о џину који је веома себичан и због тога добија назив Себични Џин. Поред свог ружног и страшног изгледа његова нарав плаши децу коју тера из свог чаробног врта. Како време одмиче, Себични Џин постаје усамљен, препознаје своју грешку и допушта деци да се врате у врт. Тада постаје добар према њима. Године које су пролазиле донеле су старост и слабост Себичном Џину који се на крају угасио. Поред описа у овој бајци, који је веома занимљив, дотакао ме је тренутак када је главни лик пришао маленом дечаку и подигао га.

Књигу бих препоручио свима како би схватили да треба чинити добра дела, јер се добро добрим увек враћа. 

Андрија Лунић III4

Себични Џин

Ово је бајка о једном врло себичном Џину који није дозвољавао да се деца играју у његовом врту и због тога је његов врт постао место у коме нема живота.

По завршетку анализе ове бајке могу издвојити моја два омиљена дела. Први је онај где мали дечак не успева да се попне на дрво, а Џин му помаже. Ту Џин показује да има доброте у себи и да није толико лош. Други омиљени део ми је када дечак не заборавља шта је Џин урадио за њега, па га са собом води у Рај.

Из ове бајке сам научила да не треба бити себичан и лош. Увек и у свакој прилици треба да помогнемо, а не да одмогнемо. Трудимо се да не радимо ствари које не би волели да нама други раде.

Овакво дело бих препоручила како одраслима, тако и деци јер из ње видимо да се добро увек добрим враћа.

Анастасија Степановић III4

bottom of page